Race Results for Jervis Bay Sailing Club

Note 1: Points for average race position (over the season to date), for fleet size on the day, have been assigned for each race day missed due to start boat duty. For example, if the average finish place for a skipper is 4th (rounded down) over the season to date, he/she gets the points for finishing 4th in the fleet for that day (say 9 boats) => 62 points. The allocation will change through the season as the average place changes.

Note 2: The Provisional Overall placings are calculated for ALL races to Date. Results for Provisional Best 75% of the races to date are also shown.

Overall Preliminary Season Results - Including the last club race held on 24 October 2020

NOTE: Points for duty are applied using the average points for the season to date for each type of race. These values will change after more races are sailed and the calculated average scores for each competitor changes.
For PDF version of overall results for last season see HERE

 

Overall to Date

Skipper

Champ

Sprint

Point

Geoff Carne (Laser)

5

4

 

Merv Lotze

4

1

 

Garry Foley

11

10

 

Greg Thornton

1

2

 

Mike Wootten

3

3

 

Nev Lotze (Impulse)

11

10

 

Mike Robbins

11

10

 

Mike Wootten (Laser)

11

10

 

Jacob Bates

8

10

 

Rob Douglass

11

10

 

David Ginty (Laser)

8

5

 

Damien Bates

11

10

 

John Anderson

10

7

 

Geoff Carne (Int.Canoe)

11

10

 

David Bannell

11

10

 

Beau & Lachlan McLean

7

8

 

Bill Paterson

11

10

 

Andrew

6

9

 

Rob Douglass

11

10

 

Nic/Rob Douglass

11

10

 

Gerard Mei

11

10

 

Gary Foley

2

10

 

Peter Eslick

11

10

 

Richard Pryor

2

6

 

Preliminary Season Results for Pointscore including last race on 24 October 2020

For PDF version see HERE Note: Points for duty (-9) are code values, with average championship results for the season to date, applied to skippers doing duty.

No Pointscore race yet

Preliminary Season Results for Championships including last race on 24 October 2020

For PDF version see HERE Note: Points for duty (-9) are code values, with average championship results for the season to date, applied to skippers doing duty.

Num JBSC Starters

       

6

6

Race

         

1

2

Date

         

10 Oct

24 Oct

Duty Boat=>-9

DNF=>Starters+1

         

Sail No.

Name

Class

Skipper

Overall

AvPos

Pos

Pos

184

May Contain Nuts

Laser

Geoff Carne (Laser)

5

2

2

 

878

Dynamite

Spiral

Merv Lotze

4

4

4

-9

2645

Sea Ferret

Tasar

Garry Foley

11

0

   

119716

Ariel (371)

Laser Radial

Greg Thornton

1

1

1

2

887

Beedlbom

Spiral

Mike Wootten

3

3

3

3

652

Scuppers Tiff

Impulse

Nev Lotze (Impulse)

11

0

   

211

Bad Habit

Alpha Omega

Mike Robbins

11

0

   

10133

Wilbur

Laser

Mike Wootten (Laser)

11

0

   

100

100 Not Out

Spiral

Jacob Bates

8

6

 

6

2848

Chukkel

Tasar

Rob Douglass

11

0

   

972

Liquid Asset

Laser

David Ginty (Laser)

8

6

6

 

329

Disorient Express

Corsair

Damien Bates

11

0

   

216

Laser 3

Hunter

John Anderson

10

7

7

 

KA3

Bunyip

International Canoe

Geoff Carne (Int.Canoe)

11

0

   

187884

Vitamin Sea

Laser

David Bannell

11

0

   

8396

Barbra

505

Beau & Lachlan McLean

7

5

 

5

882

Isla Giatt

Spiral

Bill Paterson

11

0

   

100302

Andrew

Laser

Andrew

6

4

 

4

174345

Stollit

Laser Radial

Rob Douglass

11

0

   

863

Limmit

Spiral

Nic/Rob Douglass

11

0

   

851

Moonlight

Spiral

Gerard Mei

11

0

   

243

Nimbus

Sabre

Gary Foley

2

0

   

902

So You Think

Spiral

Peter Eslick

11

0

   

852

Priority 1

Spiral

Richard Pryor

2

3

5

1

Preliminary Season Results for Sprints including last races on 24 October 2020

For PDF version see HERE Note: Points for duty (-9) are code values, with average Sprints results for the season to date, applied to skippers doing duty.

Race

         

1

2

3

4

5

6

7

Date

         

10 Oct

10 Oct

10 Oct

10 Oct

24 Oct

24 Oct

24 Oct

Num JBSC Starters

         

6

5

5

5

6

5

5

Duty Boat=> -9

DNF=> starters +1

                 

Sail No.

Name

Class

Skipper

Overall

AvPos

Pos

Pos

Pos

Pos

Pos

Pos

Pos

184

May Contain Nuts

Laser

Geoff Carne (Laser)

4

2

2

2

3

4

     

878

Dynamite

Spiral

Merv Lotze

1

2

4

1

1

2

-9

-9

-9

2645

Sea Ferret

Tasar

Garry Foley

10

0

             

119716

Ariel (371)

Laser Radial

Greg Thornton

2

2

1

4

2

3

2

3

4

887

Beedlbom

Spiral

Mike Wootten

3

3

3

3

5

5

3

2

3

1262

Scuppers Tiff

Impulse

Nev Lotze (Impulse)

10

0

             

211

Bad Habit

Alpha Omega

Mike Robbins

10

0

             

10133

Wilbur

Laser

Mike Wootten (Laser)

10

0

             

100

100 Not Out

Spiral

Jacob Bates

10

6

       

6

   

2848

Chukkel

Tasar

Rob Douglass

10

0

             

972

Liquid Asset

Laser

David Ginty (Laser)

5

4

6

5

4

1

     

329

Disorient Express

Corsair

Damien Bates

10

0

             

216

Laser 3

Hunter

John Anderson

7

6

7

6

6

6

     

KA3

Bunyip

International Canoe

Geoff Carne

10

0

             

187884

Vitamin Sea

Laser

David Bannell

10

0

             

8396

Barbra

505

Beau & Lachlan McLean

8

4

       

5

5

2

882

Isla Giatt

Spiral

Bill Paterson

10

0

             

100302

Andrew

Laser

Andrew

9

4

       

4

4

5

174345

Stollit

Laser Radial

Rob Douglass

10

0

             

863

Limmit

Spiral

Nic/Rob Douglass

10

0

             

851

Moonlight

Spiral

Gerard Meli

10

0

             

243

Nimbus

Sabre

Gary Foley

10

0

             

902

So You Think

Spiral

Peter Eslick

10

0

             

852

Priority 1

Spiral

Richard Pryor

6

2

5

     

1

1

1